Konstantinolázeňská jednotřídní německá obecná škola byla od svého založení v roce 1926 pobočkou (expoziturou) školy v Nové Vsi. Vrchním učitelem (ředitelem) školy byl v letech 1926 - 1939 Peter Kaspar, který zároveň vykonával i funkci starosty obce a obýval i s rodinou učitelský byt v budově školy.
19. 5. 1928 vykonal ve škole inspekci okresní školní inspektor Karel Kolařík a vrchní školní rada Vilém Spachovský. Vzhledem k rostoucímu počtu žáků povýšil 1. 7. 1930 zemský školní rada expozituru na samostatnou školu, která obdržela na základě výnosu zemské školní rady povolení ke zřízení druhé třídy od 1. 9. 1932.
Z dochované Matriky školy se dozvídáme, že budova školy měla ve školním roce 1931 – 32 v prvním poschodí dvoupokojový učitelský byt s kuchyní a jednu učebnu, která čítala 10 čtyřsedadlových a 6 třísedadlových lavic, 2 tabule, 1 skříň, velká železná kamna a elektrickou lampu. Učitelská knihovna obsahovala 12 svazků knih, v žákovské knihovně bylo 92 knížek. V přízemí budovy se nacházel obecní úřad, obecní knihovna se 157 svazky knih, třípokojový školníkův byt s kuchyní a sklad na uhlí. Na přilehlé školní zahradě rostlo 8 jabloní a jedna hrušeň. Ve škole byl zaveden vodovod, elektrické osvětlení, tři záchody, z nichž jeden sloužil pro hochy. Jako letní cvičiště a hřiště byl využíván školní dvůr o velikosti 100m2.
Počet žáků ve školním roce 1931/32 byl celkem 57 (22 chlapců, 35 dívek), z toho 54 žáků římskokatolického a 3 evangelického vyznání, působil zde jeden literní učitel definitivní a dojíždějící učitelka domácích nauk (tzv. industriální učitelka, která působila i ve školách v Okrouhlém Hradišti a Nové Vsi)*. Žáci se účastnili vyučování poctivě, měli celkem 98,05 % nezameškaných hodin a pouze 1,95% zameškaných omluvených, zameškané hodiny neomluvené nebyly žádné. Bylo pro ně zavedeno tzv. ošacovné mládeže. Rozpočet místní školské rady v roce 1932 činil 2 877,- Kč, rodičovské sdružení mělo 100 členů.
Z dochované Matriky školy můžeme dále vyčíst údaje o činnosti školy ze školního roku 1937 – 1938. Tehdy již byla škola dvoutřídní s jednou třídou nadále v 1. patře a s druhou stejné velikosti v přízemí (byla zřízena na místě obecního úřadu a školníkova bytu). Tato druhá třída byla vybavena obdobně jako první, konkrétně 14 dvousedadlovými lavicemi, 1 tabulí, skříní, železnými kamny a elektrickou lampou. V první třídě se vyučovalo 23 a ve druhé 31 žáků. V přízemí byla zřízena školní kuchyně s kamny, misníkem (nábytkový kus sloužící k ukládání nádobí popř. potravin) a stolem. Ke sportování sloužilo žákům kromě školního dvora i hřiště 100 x 60 m ve vzdálenosti 20 minut od školy. Počet svazků učitelské knihovny vzrostl na 50, naopak žákovské knihovny se snížil na 61. Celkový počet žáků ve školním roce 1937 – 1938 byl 54 (28 chlapců, 26 dívek), všichni římskokatolického vyznání. Školní docházka činila 95,96 % nezameškaných hodin, zameškaných omluvených hodin bylo 4,04%, neomluvené hodiny nebyly žádné. Na škole působili dva literní definitivní učitelé a učitelka domácích nauk. Bylo zavedeno stravování mládeže (chléb) a nadále bylo poskytováno ošacovné. Rozpočet místní školní rady byl 7 001,- Kč a rodičovské sdružení čítalo 100 členů.
* Literními učiteli byli ti učitelé, kteří vyučovali všechny všeobecně vzdělávací předměty, např. čtení, psaní, počty aj., oproti předmětům, kde se získávaly ruční dovednosti. Vedle nich na školách působily učitelky domácích nauk (v pramenech se též uvádí označení učitelka ženských ručních prací či industriální učitelka). Další kategorii vyučujících představovali učitelé náboženství – byly to buď světské osoby s absolvováním patřičného kurzu, nebo přímo duchovní. Poslední dvě kategorie vyučujících nepůsobily jen v rámci jedné školy, ale tito učitelé obcházeli jim přidělené obvody.