Individuální vzdělávání

V případě požadavku zákonných zástupců dětí je možné povinné předškolní vzdělávání realizovat  individuálně. Pravidla pro organizaci individuálního vzdělávání:

1. Zákonný zástupce dítěte písemně oznámí mateřské škole, že chce své dítě vzdělávat individuálně a tím přebírá plnou odpovědnost za jeho vzdělávání (viz formulář níže).

2. Pedagogové  mateřské školy seznámí zákonného zástupce s oblastmi, ve kterých má být dítě vzděláváno, s očekávanými výstupy a kompetencemi, kterých by mělo dítě dosáhnout.

3. Škola sdělí zákonným zástupcům dva  pro ověření dosahování očekávaných výstupů (v období od 1. 11. do 31. 12. daného roku), podmínky  přezkoušení a co s sebou přinést. Zákonnému zástupci dítěte ze školského zákona vyplývá povinnost zajistit účast dítěte u ověření a právo být přítomen ověření.

4. Ověření provádí ředitel školy nebo jím pověřený učitel, na základě ověření dosahování očekávaných výstupů dítěte doporučí škola další postup, tedy na co se má zákonný zástupce v následujícím období zaměřit, aby co nejlépe rozvíjel své dítě. Z průběhu ověření se provede stručný záznam.

5. V případě neomluvené neúčasti u ověření v obou stanovených termínech ukládá školský zákon řediteli mateřské školy povinnost vydat rozhodnutí o ukončení individuálního vzdělávání. Toto rozhodnutí má bezodkladnou účinnost. Individuální vzdělávání nemůže být znovu povoleno. Zákonný zástupce je pak povinen přihlásit dítě k pravidelné denní docházce.

6. Kdykoliv během  školního roku může zákonný zástupce individuální vzdělávání svého dítěte ukončit.

Oznámení individuálního vzdělávání Typ: DOCX dokument, Velikost: 17.44 kB

Metodické doporučení MŠMT Typ: PDF dokument, Velikost: 436.29 kB