Individuální vzdělávání

Individuální vzdělávání je plnění povinné školní docházky bez pravidelného denního docházení žáka do školy - jinak nazývané také domácí vzdělávání či domškoláctví.

ZŠ v Konstantinových Lázních umožňuje INDIVIDUÁLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ. Jsme malá venkovská škola rodinného typu, která preferuje individuální přístup a je vstřícná měnícím se vzdělávacím potřebám nastupujících generací. Základem našeho vzdělávání žáků pro 21. století je spolupráce, tolerance, pochopení a individuální přístup podpořený formativním učením, formativním a vzájemným hodnocením a sebehodnocením žáků. Důležité je přesvědčení pedagogů o možnosti osobnostního a vědomostního rozvoje každého dítěte bez ohledu na jeho aktuální pozici na cestě ke vzdělávacím cílům. Škola je veřejnou službou pro všechny děti a alternativní nabídkou povinné školní docházky je individuální vzdělávání (dále jen IV), se kterým mají naši pedagogové dlouholeté bohaté zkušenosti.

O povolení IV rozhoduje ředitel školy v souladu s § 41 školského zákona na základě žádosti zákonného zástupce. K žádosti se dokládá vyjádření školského poradenského zařízení. Pokud žák není dosud žákem naší školy, vyřídíme nejdříve přestup, teprve potom povolení IV.

Závažnost důvodů pro individuální vzdělávání posuzuje výhradně ředitel příslušné školy. Možnými důvody mohou být např.: větší efektivita vzdělávání díky individuálnímu přístupu, možnost propojení výuky s praktickým životem, zohlednění vzdělávání vzhledem k oblastem nadání dítěte, potíže různého charakteru např. zdravotní znevýhodnění, pobyt v zahraničí nebo velká vzdálenost školy od místa bydliště. Za průběh a výsledky individuálně vzdělávaného žáka je zodpovědný zákonný zástupce žáka, a to bez ohledu na to, kdo a kolik osob žáka skutečně vzdělává (dále jen „vzdělavatel“). Vzdělavatel (nemusí to být rodič) musí mít pro individuální vzdělávání žáka na 1. stupni alespoň střední vzdělání s maturitní zkouškou.

Individuálně vzdělávaný žák je vzděláván podle školního vzdělávacího programu ZŠ Konstantinovy Lázně, je mu umožněna účast při vzdělávání ve škole a na akcích mimo školu, docházka do kroužků, osobní či telefonické konzultace s učiteli. Podle školského zákona žák koná za každé pololetí zkoušky z učiva, které mohou mít formu prezenční či distanční.

Pro IV má naše škola online podporu výuky žáků, kterou jsme prakticky vyzkoušeli v období uzavření škol. Pro komunikaci a vzdálenou spolupráci se žáky se nám osvědčila platforma Microsoft Teams. Vyučující tak může žáky vyvolávat a hovořit s nimi v reálném čase, posílat textové zprávy a sdílet soubory, obrázky, materiály, prezentace, nebo pracovat na virtuální tabuli. To vše samozřejmě i za využití jiných sociálních sítí (Whatsapp, Messenger. Skype ap.)

Vše záleží na dohodě mezi rodiči a školou, v souladu se základním cílem: – zajistit kvalitní vzdělávání pro každé dítě.

Kontakt:

• Mgr. Alena Kaĺavská, ředitelka školy,
  • tel: 374 625 274, 602 570 104
  • e-mail: skola@zsmskl.cz

ŽÁDOST ZÁKONNÉHO ZÁSTUPCE O INDIVIDUÁLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ (25.5 kB)

Informace a doporučení MŠMT k individuálnímu vzdělávání (526.74 kB)

dnes, úterý 30. 4. 2024
jasno 22 °C 10 °C